kancelaria protega

Wypadki komunikacyjne

Pomoc po uczestnictwie w wypadku komunikacyjnym.

W dzisiejszych czasach podróżowanie środkami komunikacji (czy to indywidualnej czy to zbiorowej) stało się powszechne – tak samo jest niestety z wypadkami komunikacyjnymi. Niezależnie czy chodzi o zwykłą stłuczkę, czy o zdarzenie skutkujące powstaniem poważnych obrażeń u kilku osób, zawsze jest to negatywne przeżycie dla osób w nim uczestniczących.

Od kogo możesz żądać odszkodowania z tytułu zaistniałego wypadku komunikacyjnego?

W przypadku wystąpienia wypadku, w którym zostałeś poszkodowany, możesz żądać roszczeń przede wszystkim od sprawy zdarzenia. W zdecydowanej większości przypadków, sprawca zdarzenia będzie miał wykupioną polisę Odpowiedzialności Cywilnej (OC) co sprawia, że wszelkie świadczenia wypłacał będzie zakład ubezpieczeń, w którym sprawca był ubezpieczony. Oznacza to, że możesz żądać świadczeń także od osoby bliskiej, która spowodowała wypadek, bez obaw, że będzie ona ponosiła znaczne koszty. Niekiedy w sytuacjach, gdy nie uda się ustalić osoby odpowiedzialnej, świadczenia wypłacała będzie specjalnie do tego powołana instytucja tj. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli sprawcą zdarzenia jest cudzoziemiec, roszczenia kierować można także do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Jakie świadczenia Ci przysługują?

  • Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę – podstawowe świadczenie, które przysługuje osobie która doznała krzywdy. Krzywda wywołana jest przede wszystkim uszkodzenia ciała lub wywołaniem rozstroju zdrowia przez wypadek komunikacyjny. Istotą zadośćuczynienia jest naprawienie krzywdy w postaci cierpień fizycznych i psychicznych. Chociaż zadośćuczynienie ma charakter kompensacyjny, to nie jest ono uzależnione od sytuacji materialnej poszkodowanego i sprawcy krzywdy. Przesłanką decydującą o wysokości zadośćuczynienia jest jego odpowiedniość rozumiana jako dostosowanie sumy pieniężnej do rozmiaru doznanej krzywdy. Rozmiar ten wyraża się w różnych aspektach, np. stopniu natężenia cierpień, ich intensywności, długotrwałości, wpływie na funkcjonowanie społeczne pokrzywdzonego, nieodwracalności skutków wyrządzonej krzywdy. Wysokość zadośćuczynienia określana jest indywidualnie w stosunku do każdej osoby i może ona wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych,
  • Odszkodowanie – W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu. Odszkodowanie ma przede wszystkim zrekompensować poniesione przez poszkodowanego koszty związane z wypadkiem takiej jak koszty dojazdów do lekarza, koszty zakupu leków itp. Wysokość odszkodowania to może być nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
  • Renta – Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty. Przyznanie renty z tytułu zwiększonych potrzeb nie jest uzależnione od wykazania, że poszkodowany te potrzeby zaspokaja i ponosi związane z tym wydatki. Przesłanką wystarczającą do zasądzenia renty z tego tytułu jest samo istnienie takich, zwiększonych potrzeb. W przypadku renty z tytułu utraty przez poszkodowanego zdolności do pracy zarobkowej i z tytułu zmniejszenia się widoków powodzenia na przyszłość przesłanką jest powstanie szkody w postaci utraty dochodów lub innych korzyści majątkowych. Wysokość renty kształtuje się od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych wypłacanych co miesiąc.

Jak dochodzić swoich roszczeń?

W pierwszej kolejności na miejsce zdarzenia powinna zostać wezwana policja bądź karetka pogotowia. Ułatwia to zdecydowanie udowodnienie, że do zdarzenia w istocie doszło, co przydatne jest w dalszym postępowaniu czy to przedsądowym czy to już na etapie sądowym. Następnie, należy gromadzić wszelką dokumentację związaną z wypadkiem, zarówno medyczną jak i finansową (faktury, rachunki itp.). To jest dobry moment aby zwrócić się do profesjonalnej Kancelarii Odszkodowawczej PROTEGA, która już na początkowym etapie zgłosi szkodę odpowiedniemu podmiotowi, zakreślając jakich roszczeń poszkodowany się domaga. Nasi prawnicy przeanalizują całą sprawę i ocenią jakich roszczeń można się domagać, w jakiej wysokości i jakie dokumenty będą potrzebne do pozytywnego zakończenia sprawy.

Nie czekaj zatem na zakończenie leczenia, czy postępowania karnego, tylko w jak najszybszym terminie zwróć się do naszej Kancelarii Odszkodowań, która pozwoli Ci uzyskać maksymalnie wysokie odszkodowania.