kancelaria protega

Błędy medyczne

Wspieramy naszych klientów w przypadku popełnienia błędów medycznych.

W toku udzielania pacjentowi świadczeń medycznych, może niestety dojść do nieprawidłowości w działaniu lekarzy prowadzących, jak i personelu medycznego. Tego typu błędy mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje dla pacjenta w przyszłości, które to konsekwencje niekiedy wiążą się z koniecznością ponoszenia znacznych kosztów np. w przypadku gdy dana osoba utraciła możliwość wykonywania jakiejkolwiek pracy. Ponadto, lekarze bardzo często lekceważą kwestię wyjaśnienia pacjentowi wszelkich konsekwencji zabiegu, także możliwych powikłań. Zgoda pacjenta na zabieg nie ma zazwyczaj charakteru zgody „uświadomionej”.

Czym jest błąd medyczny?

Nie istnieje prawna definicja błędu medycznego. Działaniem bezprawnym lekarza będzie takie zachowanie, które jest sprzeczne z porządkiem prawnym, zasadami etyki zawodowej, standardami wiedzy medycznej czy zasadami współży­cia społecznego. Przez błąd lekarski należy rozumieć błędne z medycznego punktu widzenia rozpoznanie lub leczenie w wyniku bądź braku wiadomości przeciętnie wymaganych od praktykującego leka­rza, bądź braku należytej staranności, przy zachowaniu której nie nastąpiłyby skutki ujemne dla zdrowia lub życia pacjenta. Ponadto, w orzecznictwie Sądu Najwyższego wskazuje się, iż błędem w sztuce lekarskiej jest czynność (zaniechanie) lekarza w zakresie diagnozy i terapii, niezgodne z nauką medycyny w zakresie dla lekarza dostępnym.

Stwierdzenie więc, że doszło do naruszenia reguł fachowego postępowania umożliwia doko­nanie oceny, czy błąd medyczny jest jednocześnie przez lekarza zawiniony subiektywnie, tzn. czy stanowi następstwo niedołożenia należytej staranności (tj. niedbalstwa) w działa­niu.

Oceniając czy w danej sprawie doszło do zawinionego błędu medycznego, trzeba więc usta­lić, czy gdyby lekarz zachował należytą staranność i wykorzystał wszelkie dostępne w danych okolicznościach metody i środki, mógłby go uniknąć i tym samym nie dopuścić do wyrządze­nia szkody. Jeżeli porównanie działań lekarza z przyjętym dla niego standardem postępowa­nia wypadnie na jego niekorzyść (gdyż wzorcowy lekarz w identycznych okolicznościach uniknąłby popełnienia błędu medycznego i wyrządzenia pacjentowi szkody), można przyjąć, że kreślone działanie ma charakter zawiniony.

Na czym polega tzw. „uświadomiona zgoda na zabieg”?

Przede wszystkim bowiem spoczywający na lekarzu obowiązek wyjaśnienia pacjentowi kon­sekwencji zabiegu operacyjnego ma na celu takie zapoznanie pacjenta ze stanem jego zdro­wia i następstwami tego zabiegu, ażeby pacjent podejmował decyzję o wyrażeniu zgody na ten zabieg z pełną świadomością, na co się godzi i czego się może spodziewać. W związku z tym lekarz powinien wyjaśnić pacjentowi cel i rodzaj zabiegu oraz zwykłe jego następstwa, natomiast nie potrzebuje, a często nawet ze względu na samopoczucie i zdrowie pacjenta nie powinien zapoznawać go z nietypowymi następstwami, nie objętymi normalnym ryzykiem podejmowania zabiegu, któ­re w szczególnych wypadkach powikłań mogą wystąpić.

Co możesz zrobić po wystąpieniu błędu medycznego?

Pamiętać należy, iż lekarz nie pozostaje „bezkarny”. Ponosi on odpowiedzialność za swoje działania, zarówno karną jak i cywilną. Tak samo placówka medyczna, w której doszło do zdarzenia medycznego, a także zakład ubezpieczeń, który udzielał ochrony ubezpieczeniowej szpitalowi. Dochodzenie swoich roszczeń przeciwko szpitalowi jest jednak niezwykle trudne. Posiada on komplet dokumentacji medycznej leczenia pacjenta, a także zespół specjalistów, którzy będą starali się przekonać zarówno pacjenta jak i Sąd, iż w ich działaniach nie było jakichkolwiek uchybień.

Możesz dochodzić od szpitala lub zakładu ubezpieczeń zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, liczonego często w setkach tysięcy złotych, renty z tytułu zwiększonych potrzeb, zmniejszonych możliwości zarobkowych lub z tytułu zmniejszonych widoków na przyszłość, a także odszkodowania za poniesione koszty leczenia.

W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalnej Kancelarii Odszkodowawczej takiej jak PROTEGA, która współpracuje z szeregiem specjalistów na terenie całego kraju. Dokonana analiza dokumentacji medycznej pozwoli na szczegółowe określenie możliwych do dochodzenia roszczeń i skuteczną walkę ze szpitalem o należne odszkodowanie.