kancelaria protega

Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej

Pomagamy uzyskać zadośćuczynienie za śmierć członka rodziny.

Śmierć osoby bliskiej, na dodatek taka która została spowodowana działaniem innej osoby, jest niewątpliwie tragicznym przeżyciem dla każdego człowieka i żadna kwota odszkodowania właściwie jej nie skompensuje. Tym niemniej, warto postarać się o uzyskanie jak najwyższego zadośćuczynienia, która pozwoli chociażby w małej części na naprawienie krzywdy wyrządzonej śmiercią osoby bliskiej.

Kiedy przysługuje Ci zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej?

Warto wiedzieć, że zadośćuczynienie możesz uzyskać nie tylko za śmierć członka rodziny, takiego jak brata, małżonka czy dziecka. Przepisy umożliwiają dochodzenie roszczeń także za osobę, z którą nie wiążą Cię jakiekolwiek prawne stosunki np. za partnera czy ojczyma. Liczy się tylko faktyczna więź, która łączyła Cię ze zmarłym.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, można uzyskać zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej, która zmarła bardzo dawno. W sytuacji, w której sprawca zdarzenia np. wypadku komunikacyjnego, został skazany wyrokiem karnym, ten okres to nawet do 20 lat. Nawet w przypadku gdy postępowanie karne zostało umorzone gdyż np. sprawca zmarł bądź nie udało się go ustalić, można starać się o zadośćuczynienie.

W jakiej wysokości przysługuje Ci zadośćuczynienie?

Wysokość zadośćuczynienia odpowiadająca doznanej krzywdzie nie może być symboliczna lecz powinna być odczuwalna dla poszkodowanego i przynosić mu równowagę emocjonalną, naruszoną przez doznane cierpienia.

Ustalenie krzywdy, która ma zostać skompensowana zadośćuczynieniem wymaga poznania prywatnych bardzo przeżyć związanych z utratą osoby bliskiej, obserwacji psychologicznych skutków tak negatywnego doświadczenia, jak utrata rodzica, dziecka albo małżonka, w dłuższym okresie czasu, a przede wszystkim prognozy na przyszłość związanej z jakością życia i przeżywania takiej straty prze następne lata, w tym przez całe życie osób, które dochodzą zadośćuczynień.

Przedmiotem ochrony prawne jest dobro osobiste w postaci opartej na relacji rodzinnej szczególnej więzi emocjonalnej między zmarłym a inną osobą. O jej istnieniu nie decyduje sama tylko relacja rodzinna, wynikająca z rodzicielstwa, pochodzenia od wspólnych przodków, czy zawarcia małżeństwa, lecz niezbędny jest też komponent emocjonalny, który tworzą wspólne plany i przeżycia, w tym wspieranie się w trudnościach i dzielenie radości.

Zatem, wysokość zadośćuczynienia jest uzależniona od rodzaju i charakteru więzi łączącej zmarłego z roszczącym i może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych.

Jakie inne roszczenia przysługują w przypadku śmierci osoby bliskiej?

  • Odszkodowanie za pogorszenie sytuacji życiowej – Sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego stosowne odszkodowanie, jeżeli wskutek jego śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej. Celem tego świadczenia jest umożliwienie uprawnionemu przystosowania się do zmienionych warunków życia. Znaczne pogorszenie sytuacji życiowej może przejawiać się w utracie wsparcia i pomocy w różnych sytuacjach życiowych w przyszłości.  Rozmiar odszkodowania jest uzależniony od oceny sytuacji materialnej osoby, która może dochodzić takiego świadczenia, a także pozostaje w znacznym stopniu niewymierny bądź trudny do jednoznacznego wykazania, co daje podstawę do twierdzenia, iż jego ustalenie przez sąd powinno być dokonane z uwzględnieniem sytuacji życiowej zainteresowanego. Zatem jego wysokość może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, w szczególnych przypadkach jeszcze więcej,
  • Renta –  Osoba, względem której ciążył na zmarłym ustawowy obowiązek alimentacyjny, może żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody renty obliczonej stosownie do potrzeb poszkodowanego oraz do możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego przez czas prawdopodobnego trwania obowiązku alimentacyjnego. Takiej samej renty mogą żądać inne osoby bliskie, którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania, jeżeli z okoliczności wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.
  • Zwrot kosztów pogrzebu – Jeżeli wskutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia nastąpiła śmierć poszkodowanego, zobowiązany do naprawienia szkody powinien zwrócić koszty leczenia i pogrzebu temu, kto je poniósł.

Niewątpliwie zatem warto w tak trudnej chwili jak śmierć osoby bliskiej zwrócić się do profesjonalnej kancelarii odszkodowawczej takiej jak PROTEGA aby choć w niewielkiej części zrekompensować śmierć najbliższej nam osoby.